+48 697 979 766
kancelaria.bialkowska@gmail.com

Może zdarzyć się sytuacja, kiedy osoba wskazana w testamencie jako spadkobierca umrze przed osobą, która sporządziła testament. Powstaje wtedy pytanie, kto powinien odziedziczyć spadek: dzieci osoby wskazanej w testamencie, spadkobiercy ustawowi a może ktoś inny?

Odpowiedź zależy od tego, ile osób spadkodawca wskazał w testamencie. Jeżeli do spadku w testamencie powołana była jedna osoba i ta osoba zmarła przed testatorem, wtedy dziedziczenie odbywa się na podstawie ustawy, a więc tak, jakby testamentu nie było.

Jeżeli jednak w testamencie wskazano więcej niż jednego spadkobiercę, a jeden z nich nie dożył otwarcia spadku, przeznaczony dla tej osoby udział przypada pozostałym osobom wskazanym w testamencie.

Podstawą prawną takiego rozwiązania jest art.  965 Kodeksu cywilnego, który stanowi: „Jeżeli spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych, a jeden z nich nie chce lub nie może być spadkobiercą, przeznaczony dla niego udział, w braku odmiennej woli spadkodawcy, przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym w stosunku do przypadających im udziałów (przyrost).”

Należy też zaznaczyć, że osoba, która sporządza testament może wyrazić w testamencie swoją wolę również na taką okoliczność, kiedy jej spadkobierca nie będzie chciał lub nie będzie mógł dziedziczyć. Wtedy spadek dziedziczy ten, kogo wskazał testator (tzw. podstawienie).

 

adwokat Aleksandra Białkowska

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Adwokat Białkowska 2017