+48 697 979 766
kancelaria.bialkowska@gmail.com

Wielu rodziców zastanawia się jak długo trwa obowiązek alimentacyjny. Czy datę tę wyznacza osiągnięcie przez dziecko pełnoletniości czy może alimenty należy płacić tak długo jak dziecko się uczy?
Wiek dziecka nie przesądza o istnieniu bądź nieistnieniu obowiązku alimentacyjnego. Nie jest to zatem ani granica 18 roku życia, ani 26 roku życia, jak zdarza się sądzić. Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego „Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.”
Niemożność utrzymania się najczęściej oznacza, że dziecko nie może z uzasadnionych przyczyn podjąć pracy, np. ze względu na stan zdrowia lub nieprzerwane kontynuowanie nauki. Taka sytuacja wystąpi, gdy dziecko nie może podjąć pracy, ponieważ jest niepełnosprawne, choruje lub studiuje w trybie dziennym i naukę rozpoczęło zaraz po ukończeniu szkoły średniej.
Należy jednak pamiętać, że rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Nie zawsze więc samo kontynuowanie nauki (w znaczeniu formalnego zapisywania się do kolejnych szkół) wystarcza, by żądać od rodzica alimentów. Zdarza się, że dziecko nie osiąga wyników w nauce, nie zdaje w terminie egzaminów lub wręcz z własnej winy powtarza lata studiów. W takiej sytuacji Sąd może uznać, że nauka podejmowana przez dziecko jest nieuzasadniona i osoba taka może podjąć pracę, a w konsekwencji samodzielnie się utrzymać. Dla oceny zasadności żądania alimentów przez pełnoletnie dziecko jest bowiem istotna sama możliwość podjęcia pracy a nie faktyczne jej podjęcie.
W przypadku uzyskania przez dziecko możliwości podjęcia pracy i w pełni samodzielnego utrzymania się, rodzic, na którym ciąży obowiązek alimentacyjny orzeczony wyrokiem może wystąpić z pozwem o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. W przypadku, gdy dziecko jest w stanie utrzymać się tylko w pewnym zakresie (np. podjąć pracę na pół etatu), można wystąpić z pozwem o obniżenie alimentów.

adwokat Aleksandra Białkowska

Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Adwokat Białkowska 2017